جذب ۲۰ هزار معلم جدید در مدارس

جذب ۲۰ هزار معلم جدید در مدارس

رئیس دانشگاه فرهنگیان از جذب ۴۵ هزار دانشجو معلم در سال‌جاری خبر داد و گفت: ۲۰ هزار معلم جدید از مهر امسال به مدارس وارد می‌شوند.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری فارس، حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در نشست خبری که در ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: هم به نوش‌های خبر و نیش‌های قلم خبرنگاران نیاز داریم؛ از چند چیز مانند برشی کار کردن با خبر پرهیز کنید زیرا مثلا مسوولی حرفی می‌زند اما فقط یک بخش آن منتشر می‌شود و معنای جمله ناتمام می‌ماند.
وی با بیان اینکه در آستانه جذب ۴۵ هزار دانشجومعلم شامل ۲۵ هزار روش پیوسته و ۲۰ هزار روش ناپیوسته هستیم، ادامه داد: تجهیز بیش از ۴۰ آزمایشگاه را در دستور کار داریم زیرا هنوز فیزیک و شیمی را پانتومیم درس می‌دهیم.

معلم
معلم

خنیفر با بیان اینکه استخدام در این دانشگاه رسمی است و دوره تحصیلی دانشجومعلمان جزو سنوات کاری آنها محسوب می‌شود، گفت: ۲۱۲۰ رتبه زیر ۵۰۰ نفر در کنکور، دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کردند تا معلم شوند.
وی در خصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان، افزود: امسال ۲۰ هزار معلم جدید از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد مدارس می‌شوند و در مهر سال آینده هم ۳۷ هزار معلم جدید وارد مدارس خواهند شد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه کف نیاز آموزش و پرورش به ۷۸ هزار نیرو است و تلاش می‌کنیم تا سال ۱۴۰۱، مشکل این کف حل شود، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم تربیت معلم قیمتی را داشته باشیم و تربیت معلم به هر قیمتی را نداشته باشیم.
وی درباره عدم جذب دانشجومعلم در سال‌های گذشته در دانشگاه فرهنگیان، افزود: بنده که آمدم جذب ۲۵ هزار دانشجومعلم داشتیم اما مسوولان قبلی باید بگویند چرا ردیف استخدامی نگرفتند.
خنیفر با تایید کمبود امکانات در دانشگاه فرهنگیان گفت: با تعطیلی ۳۰۲ مرکز تربیت معلم و ایجاد ۹۸ پردیس و مرکز، مشکلات امکانات و رفاهی وجود دارد اما رو به توسعه و رشد است.
وی با اینکه در ۶ سال گذشته روند جذب اعضای هیات علمی انجام نشد، اظهار کرد: تا سال ۱۴۰۴ باید ۲۸۰۰ نفر به عنوان اعضای هیات علمی جذب شود که اکنون ۸۰۰ عضو هیات علمی داریم و ۱۰ هزار هیات علمی غیرموظف داریم؛ هر سال باید ۱۰۰ ردیف جذب هیات علمی داشته باشیم که امسال ۵۰ ردیف داریم.
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره مشکل شهریه دانشجومعلم گفت: اخذ این شهریه بر اساس قانون است و باید توسط آموزش و پرورش و از طریق معاونت توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی حل شود.
وی درباره گلایه دانشگاه خوارزمی و دانشگاه‌های دیگر برای پرورش معلم و جذب در آموزش و پرورش، بیان کرد: دانشگاه خوارزمی که آنقدر علاقه‌مند است چرا نامش را از تربیت معلم تغییر داد و هم رشته‌هایش را تغییر داد اما باید بگویم در ماده ۲۸ از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

خنیفر درخصوص گلایه‌ برخی مهارت‌آموزان از برگزاری آزمون اصلح گفت: این آزمون بر اساس قانون است البته اگر کسی قبول نشود به استخدام آموزش و پرورش در می‌آید ولی باید بعداً در این آزمون شرکت کرده و پذیرفته شود.

وی در پاسخ به این پرسش که مگر قرار نبود تا دانشجومعلمی گواهینامه صلاحیت‌های حرفه‌ای را نگرفته است، معلم نشود، پاسخ داد: سخن از زبان ما می‌گویید؛ تا زمانی که معلم و آموزش و پرورش در اولویت یازدهم دولت است، مشکلات همچنان پابرجاست.